Ajalookonverents Vabadussõjast

 

Ajalookonverents "Tuntud ja tundmatu. Eesti Vabadussõda nooremapõlve ajaloolaste silme läbi" toimus 9. dets. 2010 Kehra kooli aulas. Osalejaid oli 210, sh 4 ettekandjat - reservkolonelleitnant ja kirjanik Leo Kunnas, Tallinna Ülikooli Ajalooinstituudi doktorandid Vitali Lokk, Taavi Minnik ja Arto Oll ning 15 taidlejat Rae vallast. Esinejatega sõlmisid kokkulepped MTÜ liikmed Priit Raudkivi ja Ants Miidla.

 

Publiku põhiosa moodustasid Kehra ja Alavere koolide õpilased ja õpetajad, umbes 40 täiskasvanud huvilist oli väljaspoolt kooli. Peamiselt oma valla inimesed, aga oli ka Tallinnast, Aegviidust, Lehtselt. Konverentsi avasid Kehra Gümnaasiumi direktor Urve Rannaääre ja Anija vallavanem Tiit Tammaru. Esinesid kooli segakoor ja solistid õpetaja Epp Soo juhatusel. Konverentsi moderaator oli MTÜ liige, Tallinna ülikooli professor PhD Priit Raudkivi.

 

Publik, eriti vanem põlvkond, esitas ettekandjatele hulgaliselt küsimusi. Kehra Gümnaasiumi õpetajatele ja teistele täiskasvanutele meeldis enim Leo Kunnase selge ülesehitusega filosoofiline mõtisklus Vabadussõja mõjust tänapäeva Eesti elule. Õpilaste lemmikuks sai aga kolonelleitnant Vitali Lokk, kes esines väga hoogsalt ja atraktiivselt. Konverentsi lõpetasid Lagedi Vabadusvõitluse muuseumi näitetrupp Johannes Tõrsi näidendiga "Rünnak" ning esines ansambel Kuldne Õhtupäike Kuuno Kasaku juhendamisel. Pärast esinemist said lauljad-näitlejad Sohvikus kõhutäie sooja suppi.

 

Eelnevalt teavitas MTÜ konverentsi toimumisest enda ja Anija valla veebilehel, kohalikus 4 valla ajalehes Sõnumitooja ning portaali kultuurnet.ee kaudu. Kehra linnas olid üleval ka kuulutused. Saadeti välja 30 personaalset kutset.

Meened esinejatele valmistasid Kehra kooli kunstiringi õpilased MTÜ liikme, õpetaja Anne Tanne juhendamisel. Projekti eelarvest kaeti meenete materjali kulu. Meeneteks olid värvilised kollaažid ja linoollõiked suuruses 29x20cm Kehra jaamahoone kujutisega. Tööd raamiti ja varustati autori signeeringu ning sündmust meenutava pühendusega. Meeneid valmistati 30. Lisaks esinejatele, keda oli 19 + ansambli juht, said meened ka vallavanem, kooli direktor, õpetaja-koorijuht, solistid, moderaator jt korraldamisel abiks olnud inimesed. Üks kaugemalt tulnud külaline tuli lausa endale ka tahtma. Saigi. Kohalikus ajalehes ilmus ka tänuavaldus kõigile, kes aitasid konverentsi korraldada. Eriline tänu MHL Reisid bussijuht Aivar Heinale, kes konverentsipäeva õhtupoole vallandunud tormi Moonikat trotsides Lagedi mehed õnnelikult koju viis.

© MTÜ Kehra Raudteejaam 2008-2018, reg nr 80273870
info at kehrajaam dot ee , tel nr 53402876